top of page
Vyhledat
  • Monika

SHRNUTÍ MÉHO SOUČASNÉHO STRAVOVÁNÍ- proč, jak, nač..:D


Jak jistě víte (nebo možná někteří ne), rozhodla jsem se sdílet svou cestu s RS (na instagramu @terrywahlsprotokol_cz). Je to už 7 měsíců, co mi byla potvrzena, klasickou léčbu jsem z osobních důvodů a přesvědčení odmítla (prosím, respektujte:) )


Začátky byly docela těžké, díky @ifmv jsem však na správné cestě (oslovila jsem specializovanou klinku- institut funkční medicíny a výživy), protože jsem se v tom nechtěla plácat jen podle rad na internetu a zkoušet metodu pokys-omyl). Jsou různá doporučení co jíst, co cvičit apod. při autoimunitním onemocnění. Já však hledala něco „na míru“.


Po zhodnocení mých krevních testů, podrobného dotazníku, současného jídelníčku a dalších informací přímo o mně mi byl doporučen právě stravovací protokol dle Terry Wahls (lékařka, která sama prodělala velmi progresivní RS a díky změně stravování a celkově režimu se za rok dokázala postavit z vozíku opět na vlastní nohy- zjednodušeně řečeno). Jelikož jsem v začátcích, přijde mi na místě, snažit se tuto nemoc zvrátit svépomocí, než se smířit s doživotním užíváním léků, nebo pícháním injekcí.


Pustila jsem se do toho s velkým nasazením, protože věřím (a nejen věřím, ale VÍM), že jakákoliv nemoc, projev bolesti a jiný signál našeho těla NĚCO ZNAMENÁ. Jestli tyto signály dlouhodobě budeme ignorovat, vezmeme si lék od bolesti a nebudeme tomu věnovat pozornost, dříve nebo později nás to dožene. Já se rozhodla dále tyto signály už dále neignorovat (přiznávám, kdyby mě nepostihla RS, ignoruji nejspíše dál). Byly to signály postupné, nenásilné (např. dlouhodobě bolestivá MS a s tím spojené každoměsíční „ibalginování“, častá bolest hlavy nebo pálení očí, časté návaly stresu- do kterých jsem se dostávala sama s pocitem, že vše musím zvládnout, dále horší trávení, celkově únava).


Co jsem tedy v rámci zlepšení zdravotního a psychického stavu vzhledem k diagnóze změnila?

- Stravování

- Pohyb

- Práce se stresem

- Více odpočinku


Na základě mých laboratorních výsledků a dalších, je nyní vhodné soustředit se na podporu regenerace těla. Živiny je třeba dodat tělu tak, aby se dostaly dovnitř našich buněk – k buněčným mitochondriím, což jsou takové továrny na energii, které jsou zodpovědné za naši vitalitu a zdravou dlouhověkost (pro lepší podporu fce mitochondrií užívám Koenzym Q10). Aby se živiny dostaly k mitochondriím, je třeba je přijímat v dostatečném množství, správně je trávit a ve střevě vstřebat. Tudíž je též potřeba zapracovat na obnově zdravého střevního prostředí (lidé s autoimunitním onemocněním mají přirozeně méně těch zdravých bakterií ve střevě), kde střevo funguje jako vstupní brána mezi vnějším a našim vnitřním světem. „Uklidněním“ střevního prostředí a podporou jeho zdraví pomůžeme uklidnit náš nervový systém – proto se střevům říká tzv. druhý mozek.


Zdraví našich střev a kvalita složení střevního mikrobiomu (mikrobiální rovnováha mezi „špatnými“ a „dobrými“ bakteriemi) zasahuje do funkce všech tělesných tkání, nachází se v nich cca 70 – 80 % naší imunitních buněk. Péči o střeva tedy pečujeme o naše komplexní zdraví. Na mikrobiom (a celkové zdraví) negativně působí nezdravá strava, nedostatek vitamínů a minerálů, dlouhé sezení a nedostatek pohybu nebo naopak nevyvážená fyzická zátěž s nedostatečným odpočinkem a regenerací (pravděpodobně můj případ), stres, nedostatek spánku či nekvalitní spánek, léky (zejména antibiotika, ale také hormonální antikoncepce, léky proti bolesti a řada dalších), přepracování, chemie a toxické látky z okolí (od kosmetiky, domácí prostředky, pitnou vodu, látky z oblečení, plísní, atd.).


Naše psychika přímo ovlivňuje naše orgány i trávení, může se projevovat ve fyzickém těle jako nepohoda, ale i bolesti, trávicí obtíže a jiné potíže. Ovlivňuje zdraví našich střev a zase opačně – naše střeva a mikrobiom mají přímý vliv na to, jak funguje náš mozek a jak se cítíme. Tato dráha (nazývaná jako osa střevo-mozek) funguje jako neutichající rozhovor běžící 24/7. Proto je potřeba zaměřit se na péči o střeva skrz stravu, ale i skrz péči o naši psychiku, pocity a duševní pohodu. Abych maximalizovala podporu mitochondrií, byl mi doporučen právě stravovací protokol dle Terry Wahls, který se soustředí na výživu mitochondrií, správné trávení a podpora zdraví střev.


Zde už konkrétnější změny:


STRAVOVÁNÍ

- Bez lepku, mléka, vajec

- Hlídání si složení potravin (např. emulgátory, regulátory kyselosti a další látky, které nepříznivě působí na mikrobiom)

- Navýšení množství zeleniny (denně bych se měla dostat až na 9 hrnků různorodé zeleniny, což prozatím asi nedávám, ale oproti předchozí konzumaci zeleniny jsem dosti navýšila)

- Zaměření se na přirozené potraviny, minimálně zpracované

- Zvýšená konzumace vnitřností (imunita, vit. B12- spojeno s nervovou soustavou)

- Konzumace bezlepkových obilovin max. 1 porce denně

- 3 jídla denně

- rozestup mezi snídaní a večeří min. 13 hodin (1x týdně se snažím 16). V tomto období půstu jsou podpořeny právě ty mitochondrie


POHYB

- Každý den ráno 15 minut jóga

- Prakticky každý den studená sprcha na podporu imunity a taky na ranní probrání- ideální! Den je hned lepší (voda tak studená, jak mi to tělo a mozek dovolí :D)

- Občas dýchací metody dle Wim Hofa (ovládání dechu souvisí s nervovou soustavou, korigováním stresu)

- Více chůze venku

- Posilování jsem ponechala, časově podle toho, jak zvládám (většinou alespoň 1x týdně)- je stejně důležité, jako odpočinek

- každodenní večerní stimulace chodidel (koupele v hoříčkové soli, domácí chodníček z kamínků)


PRÁCE SE STRESEM

- Menší změna v mém pracovním režimu tak, abych měla více volného času a neměla ten pocit, že mě něco „honí“ a „musím rychle“…

- Jóga a uvolňující cvičení (nebo i krátká meditace) napomáhá sklidnění

- Kapičky levandule na polštář před spaním (napomáhají sklidnění)

- Dostatek spánku (průměrně 8 hodin denně)


Prozatím (a doufám že napořád!!) jsem bez příznaků. Tyto změny v mém životním stylu způsobily:

- lepší trávení, vyprazdňování

- MS bez léků (ve většině případů)

- dostatek energie, necítím návaly stresu

- nebolívá mě hlava, nepálí oči

-a hlavně: vidím ten život a vše okolo tak trochu jinak :)))To je asi zatím tak vše, co mě napadlo. Každý s něčím bojujeme, máme nějaký problém. Ať už to problém menší, nebo větší, vždy záleží na tom, jak ho uchopíme a jak ho začneme řešit.


Můžeme se plácat v sebelítosti, naříkat si ... nebo začít jednat, zjišťovat si informace a změnit to. My jsme tvůrci toho, jakým směrem se bude náš život a zdraví ubírat.


Prosím, bert na vědomí, že tohle je MOJE CESTA. To, že vyhovuje (pomáhá) mně, neznamená, že tak bude působit i na vás. Ať už se snažíte zlepšit své stravovací návyky, zdravotní stav apod., řešte individuálně! Tento článek není návod na to, jak být zdravý. Jen mi přijde fér, abyste věděli, že i já si něčím procházím a že mám problém. Všichni ty problémy prostě máme!


Nejíst lepek, mléko a vejce je řešení pro MĚ, NE PRO VÁS. Nekopírujte tedy:)


Dále ovšem preferuji a radím svým klientům (pokud nemají vyloženě omezení ve stravě) jíst vyváženě, pestře, dostatečně. Jídelníčky, které sestavuji jsou též vyvážené a obsahují VŠE, co normální zdravé tělo potřebuje :)


Jediné co mohu opravdu doporučit každému je snažit se minimalizovat stres a pracovat na něm, dostatečně spát, jíst kvalitní zdroje potravin (minimálně zpracované) a dostatek, podporovat svá střeva a snažit se o jejcih zdraví a rovnováhu, úměrně svým možnostem a schopnostem se hýbat a život si užívat!


Abych shrnula těch 7 měsíců...Nemoc mi více dala, než-li vzala.


1 443 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

SEBELÁSKA

Comments


bottom of page