- Monika
PROČ MÍT ZDRAVÉ STŘEVO
Často řešíme pouze to, aby se na váze ukázalo menší číslo. Sportujeme jako o život, jímě jako vrabci nebo se naopak přejídáme..Ale co takhle zkusit věnovat pozornost i něčemu jinému? Něčemu, co úzce souvisí třeba i s hubnutím, ovlivňuje naši psychiku, stres, zdraví?...
Možná vás překvapí fakt, že střevo je tak trochu náš druhý mozek. Dle různých studií je prokázaná souvislost mezi zdravím střev a imunitním systémem, duševním zdravím, náladou, autoimunitními a endokrinními poruchami, kožními problémy.
Existence osy STŘEVO - MOZEK byla již prokázána studiemi a zahrnuje obousměrnou komunikaci mezi centrálním a střevním nervovým systémem.
Prostřednictvím tzv. střevní bariéry je zabráněno vniknutí toxinů, popř. nestrávených zbytků potravy do těla (v případě, že je nenarušená). Pokud je střevní bariéra narušená, jedná se o tzv. syndrom propustného střeva.
Narušená střevní bariéra umožní bakteriím, toxinům a částečně strávenému jídlu vniknout do těla, což může vést k zánětům v zažívacím traktu i mimo něj, protože se dostávají do krevního řečiště a mohou způsobit i imunitní reakce.
Co ovlivňuje propustnost střeva?:
· Nezdravá strava
· Dlouhodobé užívání léků
· Alkohol, kouření
· Stres
· Střevní nerovnováha
· Pesticidy
· Probiotika
Jak můžeme poznat, že naše střevo není úplně oukej?
· Změny hmotnosti - náhle zhubnutí bez změny stravovacích návyků a cvičení může být známkou poškození střev. Může být narušena schopnost střeva absorbovat živiny a regulovat hladinu cukru v krvi.
· Častá únava a poruchy spánku - hormon serotonin, který kromě nálady ovlivňuje také náš spánek, je až z 90% produkován právě ve střevech. Takže poškození střev může ovlivnit i celý spánkový cyklus.
· Potravinová intolerance - potravinová intolerance je výsledkem potíží s trávením určitých potravin a může být způsobená špatnou kvalitou bakterií ve střevech. Intolerance na některé potraviny se projevuje nadýmáním, bolestí břicha a nevolností.
· Kožní problémy - kožní problémy, jako jsou například ekzémy, mohou mít souvislost s poškozením střev. Zánět ve střevech způsobený špatným stravováním nebo potravinovými alergiemi může způsobit prosakování živin do těla a dráždit pokožku, která se poté projeví vznikem ekzémů.
· Autoimunitní onemocnění - předpokládá se že poškození střev zvyšuje tvorbu zánětů a může ovlivnit správné fungování imunitního systému. To může vést k autoimunitním onemocněním, kdy bílé krvinky napadají naše vlastní buňky.
· Deprese - osa střevo- mozek byla prokázána. A je také důvodem, proč je propustnost střev spojována s poruchami jako úzkost či deprese. Vyléčení střev často souvisí i se zlepšením duševní kondice.
Zdroj: https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/zdrave-strevo
Jak můžeme pomoct dostat naše střevo do kondice?
Jednak toho lze docílit správnou stravou nebo doplňky stravy.
Střevu prospěšné potraviny:
· Luštěniny- obsah vlákniny
· Cibule, česnek- protizánětlivé
· Fermentované potraviny (kvašené zelní, mrkev apod.)- probiotika
· Zelenina- brokolice nebo chřest například
· Lněné semínko- antioxidanty+ rozpustná vláknina
· Masokostní vývary- v nich obsažený kolagen působí příznivě na narušenou střevní bariéru
· Potraviny bohaté na polyfenoly- mandle, zelený čaj, kakao, borůvky. Jsou spojovány s nižšími hladinami triglyceridů a CRP, což je původce zánětů
Střevu prospěšné doplňky stravy:
· Probiotika- pomáhají ve střevě vyrovnat harmonii mezi dobrými a špatnými bakteriemi. Harmonie mezi těmito bakteriemi je důležitá pro trávení, syntézu živin, vitamínů a dále pro náš metabolismus.
· Trávicí enzymy- častým problém s trávním je stres, tedy hormon kortizol. Čím více stresu zažíváme, tím víc kortizolu a tím méně kyseliny chlorovodíkové v žaludku pro trávení.
Tohle téma si zaslouží sice mnohem větší pozornost a dalo by se mnohem podrobněji rozebrat. Ale pro začátek tohle z mého pohledu stačí. Pokud byste měli zájem o podrobnější popis, vysvětlení nebo informace, ráda poskytnu :-)
Skvělá kniha o střevech, vysvětlující jejich problematiku, doporučuji: ZDRAVÁ STŘEVA, Justin Sonnenburg
