top of page
Vyhledat
  • Monika

NEJČASTĚJŠÍ VÝMLUVY, KVŮLI KTERÝM NEHUBNEŠ A NECVIČÍŠ


„Já bych chtěla jít cvičit, ale…“

„Chtěla jsem žít zdravě, ale…“

Věřím, že to každý z nás zná a alespoň jednu z níže uvedených výmluv nejednou vyslovil. Já taky, přiznávám se!


Stále spousta lidí má zdravý životní styl zažitý jako nějaké „peklo“ či „mučení“, při kterém se musí omezovat, trápit se cvičením a jíst jen saláty.

Spousta lidí také říká, že nemá čas, přičemž mnohem výstižnější by bylo říci: „momentálně to pro mě není důležité“…


Mezi nejčastější výmluvy tedy patří:

1. Nemám čas (v překladu- měla bych čas, ale nechci si ho udělat)

Myslím, že tato výmluva je na úplně vrchní příčce. Přitom lépe jíst a více se hýbat nemusí být časově náročné. Jíst a vařit stejně (většinou) musíte tak jako tak.

Stejně tak jako cesta o práce či obchodu. Pokud se to dá, stačí vyměnit tramvaj (nebo auto) za chůzi pěšky, popř. půl cesty tak a půl tak. Den má 24 hodin a je jen na nás, jak si je rozumně rozložíme. Mnohdy stačí jen drobná změna k tomu, abychom čas lépe využili, vyměnili staré návyky za nové a přiblížili se tak našemu cíli.

Myslí si, že i množství stráveného času u televize nebo mobilu by častokrát mohlo být daleko menší. Co třeba zaměnit půl hodiny z trávení času na mobilu a věnovat ji přípravě krabiček na další den?


2. Nemám peníze na zdravé jídlo ani na posilovnu

Další velký omyl a v překladu bych řekla: „Nechci mít na tyto věci peníze“. Vybírat kvalitnější potraviny a přemýšlet nad nákupem nám naopak peníze může ušetřit. Nehledě na to, že člověk, který o jídle přemýšlí, ve finále sní mnohem méně potravin než ten, který nakupuje bezhlavě, jídlem tak plýtvá a často je vyhazuje. Případně se dá také nakupovat ve slevách, různých akcích nebo až navečer, kdy supermarkety často doprodávají ovoce či zeleninu za pár kaček.

Co se týče pohybu- kolik peněz nás stojí zacvičit si doma, popřípadě nasadit tenisky a jít ven? NIC. Jen CHTÍT.


3. Chtěl/a bych jíst zdravěji, ale doma musím vařit pro celou rodinu

Pokud máte doma milovníky klasické české kuchyně, smažených jídel a Coca Coly… Neprospěla by menší změna v jídelníčku i jim? Jak ale na to? POSTUPNOU ZMĚNOU.

Pro začátek by třeba stačilo snažit se hledat alternativní způsob přípravy jejich oblíbeného jídla. Z vlastní zkušenosti vím, že když jídlo dobře dochutím, nikdo nepozná, že se jedná o zdravější variantu. Věřte, že to funguje. A pokud říkáte, že ne, tak jste to nezkusili.


4. Mám to v genech, mám těžké kosti

Ano samozřejmě, do určité míry hraje genetika roli. Nicméně vymlouvá se na ni stále dost lidí, a bezdůvodně. Protože pouze zhruba 1 % populace má v genech nějaký kód, který je doopravdy předurčuje k obezitě.

Mnohem důležitější je totiž to, jakým stravovacím návykům nás učili naši rodiče. Jestli s námi chodili ven, sportovat, a jak nás učili přistupovat ke svému zdraví. Pokud tohle naši rodiče moc neřešili, je vyšší procento rizika, že tyto špatné návyky jsme od nich převzali a právě ty doopravdy stojí za tím, jak vypadáme. Mám ale dobrou zprávu-SVÉ NÁVYKY MŮŽEME ZMĚNIT! Genetiku bohužel ne;) Jo a kosti za to nemůžou, kostru máme každý stejnou :))


5. Mám pomalý metabolismus

Ano, pokud jste věční dietáři, máte za sebou několik let extrémů, hladovění, přejídání, detoxů a podobně…Mohou se pochody metabolismu narušit, nicméně není to nevratná záležitost a dá se na tom pracovat. Jak? Dodržováním zásad zdravého životního stylu.

Lidé s onemocněním štítné žlázy mohou mít metabolismus zpomalený. Opět se s tím dá ale pracovat.


6. Jím zdravě, ale nehubnu!

Nevím, proč to tak je, ale lidé v sobě mají zažitou představu, že jíst zdravě, znamená hubnout. Není tomu tak. Jak pořád říkám, vše je o množství. A „bohužel“, zdravé potraviny jsou mnohdy mnohem více kalorické, než obyčejné (například žitný/celozrnný chléb vs. bílé pečivo). Možná se taky u televize ládujete oříšky, protože oříšky jsou přeci zdravé. Ano, to je sice pravda, ale víte, že 100 g oříšků má vyšší energetickou hodnotu než 100 g nutelly?


Na tohle téma jsem napsala článek, který najdete též na webu, s názvem „JÍM ZDRAVĚ ALE NEHUBNU“. Určitě tedy mrkněte, pokud vás toto téma zajímá. ,


7. Nevím, jak začít a co jíst, kolik jíst, jak cvičit…

Pokud se vám nechce vyhledávat informace a zjišťovat si nějaké základy zdravého stravování, nemáte pojem o tom, co je bílkovina či sacharidy a kde je hledat, popř. jak kombinovat, doporučuji si najít nějakého poradce, který vám s tímto pomůže. VYBÍREJTE PEČLIVĚ, zjistěte si, co nabízí za služby a hlavně za CO platíte. Dále určitě je dobré vědět, jakým způsobem jídelníček sestavuje a jaké potraviny obsahuje. Podle toho můžete zvážit, zda je tohle právě to pravé ořechové pro vás. Pokud ne, hledejte dál.

Pokud máte pojem o tom, co to zdravá strava je, kde najdete bílkoviny, sacharidy, tuky… Stačí použít selský rozum, inspirovat se recepty na internetu a začít.

Důležité je, aby se z vaší snahy nestala jen pár dní trvající "nárazovka". Přepálit start to umí každý, ale uměním je vydržet, vybudovat si nové návyky a začít to brát jako nový životní styl... Nikoliv jako utrpení nebo něco, co MUSÍTE.


No, já vím, moc jsem vás tímto článkem nepotěšila! ale někdy není na škodu podívat se pravdě do očí :) Co myslíte?


209 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

SEBELÁSKA

Comments


bottom of page