top of page
Vyhledat
  • Monika

Makroživiny- ve zkratce

Aby naše tělo mohlo správně fungovat, potřebuje energii. Tuto energii čerpá z makroživin, které přijímáme ze stravy


MAKRO= VELKÝ

ŽIVINA= ENERGIE

Díky jejich dostatečnému příjmu dokáže tělo správně fungovat, růst, regenerovat.

Mezi základní makroživiny (máme 3) řadíme:

  1. Bílkoviny

  2. Sacharidy

  3. Tuky


ad1) Bílkoviny- potřebuje naše tělo, protože je to základní stavební prvek. Jejich příjem je důležitý nejen z hlediska budování a udržení svalové hmoty, ale také z hlediska regenerace, hojení ran, hubnutí... Je vhodné kombinovat jak živočišné, tak rostlinné zdroje bílkovin, protože obsahují různé spektrum aminokyselin (aminokyselina=základní stavební hmota bílkovin). Abychom si zajistili dostatečný příjem všech aminokyselin, zejména těch, které jsou v rostlinných zdrojích omezené, musíme rostlinné zdroje bílkovin mezi sebou vhodně kombinovat a mít celkově pestrý jídelníček.

Příklad rostlinných zdrojů bílkovin- luštěniny, sója, tofu, tempeh, quinoa atd.

Živočišné zdroje- mléčné výrobky, maso, vejce

1 gram bílkovin má cca 4,1 kCal


ad2) Sacharidy- základním zdrojem energie. Zejména u sportovně založených jedinců plní důležitou úlohu, protože doplňují glykogenovou zásobu ve svalech (při zátěži naše tělo čerpá energii právě z glykogenu). Můžeme je dělit na komplexní sacharidy, jednoduché (cukry) a vlákninu.

Vhodné je konzumovat zejména komplexní sacharidy (cukry nejlépe omezit na minimum), do kterých lze řadit: brambory, ovesné vločky, rýži, těstoviny atd. Já osobně volím celozrnné (pokud to jde), kvůli vyššímu obsahu vlákniny. Ale není to nutné, když k jídlu přidáme vlákninu v podobě zeleniny například Takže nebojte, po pšeničným bílých těstovinách neumřeme

1 gram sachridů též obsahuje 4,1 kCal


ad3) Tuky- mylná představa spousty lidi : "Jím tuk=přibírám tuk"- není tomu tak! Tuk dělá nejen chuť, ale také obohacuje náš jídelníček. Dostatečný příjem tuku je nezbytný pro správné fugnování hormonálního systému (zejména u žen- při nedostatku může docházet k amenorei- ztrátě menstruace). Dále- vitamíny A,D,E,K- rozpustné v tucích.

Nejvhodnějším zdrojem tuku - ořechy, avokádo, semínka, oleje

Opět je vhodné kombinovat více zdrojů tuku (ať už olej na přípravu pokrmů, tak i oříšky, avokádo atd.) , ať je to pestré.

1 gram tuku= cca 9 kCal


K vláknině bych asi jen dodala, že je často velmi podceňovaná..Máme vyladěný jídelníček, jíme pestře, ale přijímáme malé množství vlákniny. Přičemž právě vlákina pomáhá čištění střev, lepšímu trávení, zajišťuje delší pocit sytosti.

TOŤ VE ZKRATCE VŠE:)


Shrnutí: Každá makroživina má v naší stravě nějaký význam. Nepodceňujme jejich příjem Vhodné je kombinovat vše, mít vyváženou, pestrou stravu..Obměňovat zdroje jak bílkovin, tak sacharidů i tuku. Tak zajistíme našemu tělu pestrost a dodáme mu vše potřebné .

119 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

SEBELÁSKA

Kommentare


bottom of page