top of page
Vyhledat
  • Monika

JSI EMOČNÍ JEDLÍK?

Co si pod tím představit?


Jednoduše řečeno- pokud zajídáte každý úspěch či neúspěch či jiné životní události, můžete se považovat za emočního jedlíka. Hledáte útěchu v jídle a jíte i tehdy, když nemáte hlad?

Věřím, že se vás tu najde spousta, kdo má s tímto problém. Dříve jsem to měla úplně stejně.


Něco se nepovedlo? ...Čokoládu na to!

Něco se povedlo? ...Pytlík chipsů za odměnu!

Špatná nálada? ...Na to se přejím!

Dobrá nálada? ...Smažák s hranclema ji ještě vylepší!


...a tak dále, a tak dále. Vždycky se našla situace, která by šla ještě "vylepšit" jídlem

Často nedokážeme rozeznat skutečný hlad od chuti. Jíme to, co potřebuje naše mysl, ne naše tělo. Jíme na základě stresu, nudy, pro „pohodu“. Často jíme tehdy, aniž by to bylo skutečně potřeba.

Necháme se ovládat emocemi nebo špatnou náladou, ale i komunitou lidí, která se kolem nás pohybuje, návštěvy u babičky (a její výborné tvarohové koláče ). I přesto, že jsme zrovna doobědvali, sáhneme po tučném dezertu. Proč? No přeci proto, že ho pro nás už někdo nachystal, leží nám to přímo před očima na stole, vypadá dobře a té šlehačce nahoře se přece nedá odolat. Nemám sice hlad, ale hroznou „nepřekonatelnou“ chuť.

„Co by to bylo za život, kdybych si nemohl/a nic dopřát“…


Jak s tím bojovat?

  1. CHTÍT- základ všeho. Když nebudete chtít sami, můžete číst kolik článků chcete, můžete mít 10 jídelníčků, ale nehne s vámi NIC.

  2. NECHODIT NAKUPOVAT HLADOVÝ/Á- chodit hladová mezi regálema v obchodě byla dřív moje noční můra. V košíku toho skončilo mnohem více, než je zdrávo a často už po nákupu bylo nutné nějakou sladkou tyčinku rozbalit a zládovat ještě po cestě!

  3. DOSTATEK POHYBU- pozor, pozor, pohyb způsobuje dobrou náladu, vyplavuje endorfiny, a ještě uděláte něco pro své zdraví. No a navíc, kdo by si chtěl vynaloženou fyzickou námahu zajíst něčím tučným či sladkým?

  4. KVALITNÍ, PESTRÁ, VYVÁŽENÁ STRAVA- hned po prvním bodu (chtít) je další základ pro zamezení emočního jedení. Jestliže je vaše strava správná, neměly by hrozit žádné chutě na sladké, myšlenky na přejídání se.

  5. DOSTATEK SPÁNKU- proč? Nedostatek spánku jde ruku v ruce se stresem. Jestliže jsem dlouhodbě ve spánkovém deficitu, pravděpodobně budeme více ve stresu, budeme unavení, podráždění. No a co uděláme? Zajíme to, protože STRES přece.

  6. ZAMYSLET SE- opravdu, když sním celou čokoládu, tak mi bude líp? Opravdu to potřebuji? Nebude mi stačit jen kousek?

  7. ZAMYSLET SE ZNOVU, ZHODNOTIT SVOJE STRAVOVACÍ NÁVYKY A DALŠÍ FAKTORY, KTERÉ BY EMOČNÍ JEDENÍ MOHLO ZPŮSOBOVAT!!


Pokud s tím opravdu CHCETE bojovat a nedokážete si pomoct sami, tápete ve stravě, nevíte, kterým z článků na internetu věřit, zda můžete jíst pečivo či přílohy či jiné, nebojte se mi ozvat.

A pokud je něco, co vás třeba k tomuto tématu zajímá, nebojte se zeptat klidně do komentářů.


303 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

SEBELÁSKA

Comments


bottom of page