top of page
Vyhledat
  • Monika

JAK ZRYCHLIT METABOLISMUS

Pár tipů ode mě :)


Jak jistě víte, čím rychlejší metabolismus, tím rychleji spalujeme energii a daří se nám tak i lépe hubnout. Zapomeňte ovšem na to, že toho lze docílit pomocí nějakých tablet či podobných "vychytávek".

Zde je pár zaručených tipů, jak ten prokletý, často zpomalený metabolismus více rozjet:


1. Více bílkovin ve stravě

-nezapomeňte každé jídlo obohatit bílkovinou. K celozrnnému pečivu přidejte třeba tuňáka, vejce, sardinky, šunku či sýr. K ovoci či ovesným vločkách přidejte třeba protein nebo jogurt Skyr (Řecký apod., mají vyšší obsah bílkovin, než klasické bílé). Množství bílkovin v 1 jednom jídle by mohl být alespoň 20 g, za předpokladu, že máte 5 jídel denně.


2. Dostatečný pitný režim

-proč a jak může pitný režim metabolismus ovlivnit? Naše těla tvoří z větší části právě voda, bez které se prostě neobejdeme. Právě ve "vodním prostředí" uvnitř našich těl se odehrávají všechny biochemické procesy a získává se energie. Je prokázáno, že když jsme dostatečně hydratovaní, mitochondrie (tzv. malé elektrárny v těle) plní svoji funkci o trochu lépe, než když jsme žízniví. Množství tekutiny by u dospělého člověka mohla být 30-40 ml/1kg čisté váhy denně. Ideálně voda, neslazené nápoje...


3. Zelený čaj, káva

-káva i zelený čaj obsahují antioxidanty, které jsou pro naše tělo prospěšné. Díky obsahu kofeinu je můžeme považovat za takové přírodní spalovače tuku:) Pokaždé, když si dáme svůj šálek kávy nebo čaje, dojde k mírnému zvýšení klidového metabolismu.


4. HIIT či silový trénink

-výhodou HIIT tréninku oproti klasickému kardiu (běh třeba) je fakt, že tělo spaluje ještě několik hodin po cvičení. Po silovém cvičení je dalších cca 24–48 hodin po tréninku metabolismus zvýšený natolik, že spalujeme zhruba o 5–10 % více kalorií více, než běžně.

No a další výhodou silového tréninku je fakt, že čím více svalové hmoty v těle máme, tím rychlejšá náš metabolismus je..a tím více si "můžeme dovolit" jíst.


5. Více aktivní během celého dne

-jak by to mohlo vypadat? Zejména pro ty, kteří mají sedavé zaměstnání. Jak jistě víte, při dlouhodobém sezení mohou začít bolet záda, krční páteř a můžeme být zatuhlí. Při sezení zapojujeme daleko méně svalů než při stání. A co znamená zapojení více svalů? No přece více energie nutné ke svalové práci. Stáním tak vydáme o zhruba 30–50 % více energie než v případě sezení. Zkuste si tak zhruba každou hoďku dát pauzu od sezení, protáhněte se, projděte se po kanceláři nebo ven (pokud máte možnost).


6. Dostatek spánku

-pokud jsme dlouhodobě ve spánkovém deficitu, můžeme mít větší chutě k jídlu, menší pocit sytosti z jídla, vyšší hladiny stresových hormonů. Velmi často pak dochází k nepozorovatelnému a pomalému nárůstu hmotnosti. Dostatečný spánek je spojen s celkově zdravějším a výkonnějším tělem. Bez spánku se svaly tvoří dost těžko, stejně jako se velmi těžko hubne.


No a v příštím příspěvku si třeba můžeme říct, jak zlepšit ten prokletý spánek, když se o něm pořád všude tak mluví :)))565 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

SEBELÁSKA

bottom of page