top of page
Vyhledat
  • Monika

JAK ZDRAVĚ PŘE(O)ŽÍT VÁNOCE (a bez výčitek!)

Už je to opět tady :) Období návštěv, řízků, alkoholu, cukroví, bramborového salátu (ten miluju!! :D )... Ani se nenadějeme a je tu leden. Procitneme z toho nekonečného kolotoče přejídání a nastane tvrdý režim! Přiznejte se, kdo z vás tu v lednu nezačíná?... Nastavíme si nereálné cíle, začneme striktně dodržovat nějakou dietu, abychom vykompenzovali to přejídání. Samozřejmě nám tento režim dlouho nevydrží, protože je až příliš striktní, cíle v nedohlednu a po pár dnech/týdnech se na to vyprdneme.


Co to letos udělat trochu jinak, než je běžné?


Pro ty z vás, co se i v období svátků chtějí tak nějak udržet v normě, má pár tipů, třeba pomůžou :))1. Nic si nezakazujte, ale VŠEHO s MÍROU


To, že si řeknete, že letos si nedáte žádné cukroví, i přesto, že je máte rádi, to není řešení. Stačí se neutrhnout z řetězu a každý den do sebe nenaházet toho cukroví celý talíř. Většinou je stejně jíme jen proto, že je prostě na stole, nebo že tam jen tak leží a my jdeme kolem. Z větší části na to cukroví už ani chuť nemáme, nepotřebujeme je, ale jen je vidíme a tak je sníme.

Zkuste opravdu poslouchat své tělo a při tom desátém kousku si říct, jestli už by opravdu nestačilo. Zkuste si tak třeba vědomě na talíř nanadat pouze pár kousků, co vás nejvíce lákají :)


Já si také nehodlám nic zakazovat, ale urdžet si nějakou zdravou míru co se týče množství (nejen cukroví).2. Snažte se každý den JAKKOLIV hýbat


Nemusí se jednat o těžké činky! Stačí pohyb na čerstvém vzduchu s rodinkou, nějaké protahovací cvičení (třeba jóga), kdo má rád tak běh, apod. Každý si chce přes svátky odpočinout od běžných činností, dost času trávíme sezením po návštěvách, u TV a pohádek. Myslím, že 30 minutek pro jakýkoliv pohyb si každý najde :) Pohyb na čerstvém vzduchu nám nejen provětrá hlavu, ale taky by nám mohlo dobře slehnout po tom bramborovém salátu :)))


3. Nehroutit se z "ujetí" z režimu, nevyčítat siJste zrovna v redukci a už teď máte nervy z toho, že vám vánoce překazí tu snahu? A tak si rovnou řeknete že to nemá cenu, budete se nacpávat od rána do večera s omluvou: "Jsou přece vánoce, začnu v lednu!"...

Je normální, že nejsme 100 % ní. Každý má jinou "neřest", které neodolá. Někdo miluje cukroví, nkdo chlebíčky, jiný zase řízky, šampaňské. Pokud to nebudeme ve velkém každý den přehánět, opravdu se NIC nestane. Nadruhou stranu zahodit to úplně a házet to do sebe horem spodem není taky řešení. Jak říkám výše- VŠEHO S MÍROU.

Opravdu důležité je dostat se do psychické pohody, nestresovat se (alespoň přes ty svátky)!, dát si něco dobrého (s mírou), radovat se z toho, že jste se opět s rodinkou sešli a užívat pohody, dokud to jde!


4. Snažit se každý den alespoň o 2 vyvážená jídla a dostatek zeleniny


Co je to vyvážené jídlo už ode mě určitě víte, znáte :) Snažte se každý den alespoň 2 vaše chody mít plnohodnotné, co se týče bílkovin, komplexních sacharidů a tuku. Nezapomínejte taky na dostatek zeleniny!


5. Jít hladový na návštěvu?


Jestli můžu poradit, nechoďte hladoví na návštěvu :D Dříve jsem to tak praktikovala, protože jsem se po předchozím přejídacím dni snažila dát si takový řekněme půst. Dopadlo to nakonec však ještě hůř, než ten den předchozí. Takže toto určitě není řešení. Pokud se chcete nějak více hlídat, dejte si před návštěvou malou vyváženou svačinku doma. Uvidíte, že se pak na návštěvě tolik toho do vás nevejde :)
V poslední řadě bych ráda dodala, že:„Nezáleží na tom, co sníte mezi Vánoci a Silvestrem. Záleží hlavně na tom, co jíte mezi Silvestrem a Vánoci.“


Přeji vám, ať každý prožijete krásné Vánoce tak, jak si VY přejete. Jestli ujedete více, nebo méně..to je pouze ve VAŠÍ režii.

74 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

SEBELÁSKA

bottom of page