top of page
Vyhledat
  • Monika

JAK ZAČÍT S KRABIČKOVÁNÍM (a vydržet!) ?

Možná se mnozí z vás už krabičkují a připravují si jídlo dopředu. Ale určitě se tu najdou i ti, co spoléhají na bufet, kantýnu nebo prostě káva postačí.


Krabičkování je ovšem efektivní způsob jak mít své stravování tak trochu pod kontrolou, protože víte, co jíte..Což se o "hotovkách" často říct nedá.


Jak začít? A hlavně u krabičkování vydržet? Jednoduše!


Začni POSTUPNĚ!


Zkus například prozatím nějaké jednoduché svačiny. Stejně většinou jíme to samé tak nějak pořád dokola...Postačí tedy pár tipů na svačinku a pak to jen "hodit" do krabičky.

Např.

- bílý řecký jogurt s ovocem+ořechy

- vysokoprocentní šunka, plátek žitného chleba, zelenina

- proteinová tyčinka, ovoce

- celozrnné tousty se sýrem + zelenina


Až si krabičkování trochu osvojíš, můžeš postupně zkusit i obědy! Nebo pro začátek alespoň na nějaké dny oběd z krabičky, zbytek dnů z restaurace nebo závodního stravování. Uvidíš, že postupem času si více oblíbíš ty svá jídla a třeba časem přesedláš pouze na krabičky.SNAŽ SE, AŤ JSOU JÍDLA VYVÁŽENÁ


To, že si nachystáme předem jídlo je sice super, ale složení těch jídel není o nicméně důležité, než samotné chystání. Proto se snaž dbát na to, aby přichystaná jídla obsahovala VŠECHNY makroživiny! Ženy mají často tendenci dopoledne jako svačinku jen lehké ovoce,ale v pozdějších hodinách si stěžují na chutě na sladké. Snažte se tedy neodbýt se ani dopoledne a uvidíte, že chutě vymizí. V každém jídle se proto snažte o to, aby obsahovalo dostatek kvalitních bílkovin, komplexní sacharidy a také kvalitní tuky. Ani vláknina by neměla chybět, najdete ji zejména v celozrnných výrobcích, ovoci a zelenině, luštěninách nebo ořeších nebo semenech

Nakonec byste pak měli ke každému jídlu přidat určité množství ovoce nebo zeleniny.CHYSTEJ RŮZNORODÁ JÍDLA


Nejen z toho důvodu, aby tě to nepřestalo bavit. Ale také proto, že každá potravina má jiné benefity, obsahuje jiný poměr vitamínů/minerálů. Různorodostí a střídání potravin si zajistíme širší spektrum makro i mikroživin.

Zkus tedy střídat nejen přílohy (rýže, brambory, batáty, celozrnné těstoviny, luštěniny) ale také druhy masa (kuřecí, vepřové, hovězí, ryby...), to samé platí u zeleniny a ovoce!


PLÁNUJ JÍDLA DOPŘEDU, ZKUS SI PSÁT NÁKUPNÍ SEZNAM


Určitě to také znáte... Po práci rychle nakoupit, ještě ani nevíte co budete vařit, do toho jste hladoví. V košíku tak skončí plno potravin,co byste třeba normálně ani nekoupili. Nějaká ta tyčinka na cestu taky nesmí chybět,protože prostě hlad :D Doma možná zjistíš, že na to vaření v podstatě ani nemáš vše. Kdžy si ovšem předem popřemýšlíš, co budeš na další dny vařit, popřípadě si to naplánuješ tak,aby jídlo vyšlo na více dní, můžeš jít do obchodu s jasným cílem. Ušetříš tak možná i peníze.


Na závěr bych ráda řekla, že krabičkování se zdá možná pro nezasvěceného člověka moc složité a tak se na to rovnou vybodne. Proto bych doporučila (tak jako se vším!!!) začít postupně.. Alespoň zezačátku ty svačinky, pozdějimožná i oběd. Netlač na sebe,protože dělat něco z povinnosti není dlouhodobě udržitelné. Jestliže chceš ušetřit ještě více času, naplánuj si jídla dopředu a všechny potřebné suroviny si nakup najednou (ideálněmítopravdu ten nákupní seznam, ať nic nezapomeneš). Do krabiček si můžeš navařit více porcí naráz a s pomocí různých surovin vytvořit z jednoho základu pestrou škálu výborných a nutričně vyvážených jídel.NEBOJ SE TOHO A HURÁ KRABIČKOVAT! ALESPOŇ JEDEN CHOD PRO ZAČÁTEK :)Já dnešní dopoledne věnovala chystání jídla na zítřejší den do práce pro sebe a manžela. Do časového harmonogramu se vešlo i pečení domácího chleba :))


Na fotkách můžete vidět:

- 2x porce kuřecí játra se zeleninou (1x s dýňovým pyré)

- 2x porce sekané (hovězí a vepřová s mrkví)+ brambory s petrželí

- 1x svačina (paštika ze zdravé výživy, domácí chléb+ zelenina)

- 1x svačina ( řecký jogurt s ovesnými vločkami, dochuceno jablkovým pyré, čokoláda, ovoce, ořechy)

- na další den zbytek sekané (k večeři se bude třeba hodit s tím domácím chlebem a hořčicí)


Mějte krásný den a nezapomínejte se o sebe a své tělo dobře starat <3


454 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

SEBELÁSKA

תגובות


bottom of page