top of page
Vyhledat
  • Monika

JÍM ZDRAVĚ A NEHUBNU

jak je to možné??? --->čti dále.


Spoustě z vás to stále není jasné, proč když jí zdravě, tak nehubnou. Důvodů může být spousta...Málo jídla, nebo naopak moc jídla. Další mylnou představou je fakt, že zdravá jídla jsou dietní. Většinou právě celozrnné výrobky, kvalitní potraviny jsou kaloričtější, než ty méně nutričně vhodné (např. 100 g nutelly má méně kCal než 100 g ořechového másla).
Zdravě se stravovat nutně neznamená to, že budete hubnout. Možná si říkáte, že co je zdravé, tak toho přece můžu sníst, kolik chci… nebo to tak není?


Možná vás zklamu, ale není to tak. Základ pro každé hubnutí je vyšší výdej, než příjem (kalorický deficit).


Nejčastější jídelníček lidí, kteří sice jedí zdravě, ale nehubnou (ba naopak, cítí se unaveně, mají chutě na sladké a pocit vlčího hladu, přejídání)… Nebudu brát v potaz, zda „dotyčný“ je nebo není v kalorickém deficitu, ale rozeberu jednotlivé varianty, co se týče kombinací.


1. snídaně- ovesná kaše s mlékem, medem, banánem a ořechy


2. svačina- kousek ovoce


3. oběd- maso+ příloha+ zelenina


4. svačina- kousek sýru+ zelenina


5. večeře- plátek masa+ zelenina


Vidíte se v tom? Teď si jednotlivě každý chod rozebereme............................


Na jednotlivých potravinách z tohoto ukázkového jídelníčku není nic špatného, ani nezdravého. Bohužel kombinačně to není žádná sláva. Od rána až do oběda převažují pouze sacharidy…Co je na tom špatně?


Snídaně- takováto sacharidová snídaně je nevyvážená, vločky samy o sobě mají vysoký glykemický index a ve zkratce proběhne následující: rychle ti stoupne hladina krevního cukru (v daný moment se sice cítíš asi najedeně, nastřeleně, a plná energie). Bohužel tento stav nevydrží nadlouho, brzy dojde k poklesu krevní hladiny cukru a dostaneš hlad, popř. v pozdějších hodinách nepřekonatelnou chuť na sladké. Když však k vločkám přidáš bílkovinu (jogurt, protein, popř. vejce) a nějaký tuk (ořechy, slunečnicová semínka a podobně), celkově se sníží glykemický index snídaně, je vyváženější, na delší dobu tě zasytí a předejdeš těm chutím na sladké a vlčímu hladu.


Svačina- platí to samé, co u snídaně. Kousek ovoce si klidně můžeš dát, doplnila bych třeba o hrstku oříšků a kefírové mléko (či jiný mléčný výrobek) , ať je svačina plnohodnotnější (zasytí na delší dobu).


Oběd by byl v pořádku (za předpokladu že neřeším množství, ale pouze dané kombinace).


Odpolední svačina- doplnila bych o celozrnný nebo třeba žitný chléb, popř. knackebrot, ať je jídlo plnohodnotné


Večeře- k večeři bych přidala buď přílohu (sacharidy) nebo tuky (různá semínka do toho salátu, olivový olej, kousek sýru, popř. to, co se v daný den vleze do celkového příjmu. Já osobně si nedovedu představit bez příloh, sacharidů. Názor jiného člověka se ale může lišit. Zvlášť v dnešní době panické hrůzy ze sacharidů navečer, pečiva a celkově Neodsuzuji tedy večeře bez sacharidů v případě, že člověk ví, že chybějící sacharidy by měl doplnit tuky.


DOPORUČENÍ?- jezte vyváženě, pestře...Nevynechávejte žádnou z makroživin (bílkoviny, sacharidy, tuky), pokud k tomu nemáte rozumný důvod (to, že nějaká fitnesska nejí v odpoledních hodinách sacharidy a zhubla 20 kg za měsíc není rozumný důvod )


Pravidlo, kterým se při svém stravování řídím, je 80/20 a doporučuji ho i svým klientům k jídelníčku.


Co to znamená? Z 80 % jím pestře, plnohodnotně… A zhruba 20 % mého denního kalorického příjmu si dopřeju to co mám chuť (kousek čokolády nebo něčeho jiného, co

mám ráda) ..Nic ze svého jídelníčku nevynechávám, pouze hlídám množství.


1 098 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

SEBELÁSKA

Comments


bottom of page