top of page
Vyhledat
  • Monika

HORMONÁLNÍ (ne)ROVOVÁHA ... je to tvůj případ?


Pořád je tu řeč jen o jídle, jeho vyváženosti, pestrosti, kombinaci a tak dále. Téma hormonální (ne)rovnováhy (zejména u žen) ovšem není o nic méně důležité, než strava.

Věděli jste, že pokud je narušena rovnováha našich hormonů (ať už jde o jejich poměr, množství, nebo časový posun jejich vyplavování), často nás mohou provázet různá onemocnění či jiné projevy? (akné, padání vlasů, podrážděnost, stres, nepravidelný cyklus, špatné zažívání, neplodnost…)?


Proč máme hormony, k čemu slouží?

Hormony nás ovlivňují více, než si často myslíme. Díky nim můžeme být šťastní, cítit se dobře a ráno se budit s dobrou náladou. Mohou ale i za to, že býváme nervózní a náladoví, přibývají nám nechtěná kila, chybí nám energie a necítíme se dobře.

Hormony jsou určitými „řídícími jednotkami“ pro činnost různých orgánů a účastní se všech metabolických dějů v těle. „Nesou“ důležité informace, které následně vyvolávají změny v celém organismu.


MŮŽE DNEŠNÍ DOBA ZA HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁHU?


Jelikož je dnešní doba uspěchaná a často to může vést k nezdravému stravování, nekvalitnímu spánku, nadbytku stresu, samozřejmě to má na naše tělo dopad. Může docházet nejen k narušení hladin hormonů, to se dále odráží právě narušením metabolismu a v konečném důsledku to může vést ke vzniku velkých obtíží, nebo dokonce k propuknutí nemocí.


Důležité hormony, kterým se vyplatí věnovat pozornost


1. Inzulín

Tento hormon produkuje slinivka břišní, narušení funkce se projevuje právě problémy s metabolismem, nadměrným ukládáním tukové tkáně, v konečné fázi diabetem, poruchami slinivky. Pokud někdo trpí nízkou citlivostí na inzulín, může to vyvolat nadměrné přibírání a zvyšování zátěže slinivky. Jak pomoct zvýšit inzulinovou citlivost? Zlepšit svůj spánek, změnit stravování, zvolit adekvátní trénink. Podpořit funkci své slinivky můžete také třeba suplementací- např. chrom a skořice.


2. Kortizol- tzv. stresový hormon

Hormon kortizol potřebujeme k tomu, aby bylo udrženo ideální prostředí v těle (tzv. tělní homeostáza). Jeho hladina by měla být po ránu nejvyšší. Když vstáváme, máme nejnižší hladinu glukózy v krvi a dostatečná hladina kortizolu ji pomáhá vyplavovat. Pokud máme kortizolu po ránu nedostatek, pravděpodobně budeme unavení a bude těžké vstát z postele. Naopak začneme být živí (a vystresovaní) večer, kdy je jeho hladina vysoká.


Cílem tedy není kortizol z našeho těla odbourat, ale udržet jeho nějakou optimální hladinu.

Za narušení jeho hladiny může- narušený cirkadiánní (denní) rytmus, dlouhodobý stres (jak psychický tak i třeba emoční, fyzický).


Pro zlepšení hladiny kortizolu můžeme- zlepšit svůj denní režim a kvalitu spánku, odbourat naše největší stresory (mezi ně může patřit práce, setkávání s určitými lidmi, jiné starosti), zařadit relaxační cvičení nebo adekvátní trénink či procházku, jíst vědomě, pestře a v poklidu.

Pomoct si do jisté míry můžete i zařazením suplementace, a to třeba magnesiem.


3. Estrogen

Estrogen je hlavní ženský hormon (přirozeně se ale vyskytuje i u mužů). Společně s progesteronem v ženském těle udržují určitou hormonální rovnováhu. S věkem se hladiny samozřejmě mění. V dnešní době je ale velmi častá tzv. estrogenová dominance (kdy je narušená rovnováha mezi těmito dvěma hormony).

Jak se nerovnováha projevuje? Nepravidelnou (příp. bolestivou menstruací), celulitidou, neplodností, uzly na štítné žláze, akné, snížení libida.


Jak tato nerovnováha vzniká? Například hormonální antikoncepcí, zvýšenou konzumací alkoholu, nadměrným stresem, narušení zdraví střev, konzumací zpracovaných potravin, xenoestrogeny.


Co jsou xenoestrogeny? To jsou například látky, které jsou obsaženy v kosmetických a úklidových produktech (parabeny, fenoxyethanol, triklosany, atd.). Také sem můžeme řadit tzv. ftaláty, vyskytující se v kosmetických produktech, ale nejen v nich. Tyto látky se dokáží do těla dostat i přes pokožku. Xenoestrogeny napodobují nám vlastní estrogen a jeho přijímáním je narušena přirozená biochemická aktivita.


Jak zlepšit tuto rovnováhu těle? Omezením stresu, kvalitní stravou, omezením alkoholu a zpracovaných potravin, pravidelným spánkem, vyvarováním se nadváze, vyměnou kosmetiky a čistících prostředků za přírodní či bio produkty. Dále určitě dbát o zdravá střeva a střevní rovnováhu. A o střevní rovnováze třeba příště :)


973 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

SEBELÁSKA

Comments


bottom of page