top of page
Vyhledat
  • Monika

**HAMBURGER, HRANOLKY, DORTÍK, PIVO**

**HAMBURGER, HRANOLKY, DORTÍK, PIVO** ...cesta k udržitelnosti nebo zlo?? Dřív bych řekla, že rozhodně ZLO! Po každém jídle, co jsem si dala mimo režim (většinou na oslavách nebo jiných sešlostech) jsem měla tendence si další den jídla ubírat (až hladovět) a byla jsem schopná cvičit hoodně dlouho vkuse. Jen proto, že sem si nějak sama namluvila že po jednom takovém jídle je má veškerá dosavadní snaha v háji. A věřím, že je tu stále spoustu lidí, co si to také myslí a co to přesně takhle dělají. Jak se říká- chybami se člověk učí a já jsem ráda, že jsem takovýma extrémama prošla..Jinak bych nedošla až sem. Dnes bych na tu otázku odpověděla jinak. Nešla bych takové jídlo vyběhat, vycvičit, ani bych nehladověla. Naopak- taková jídla si hrozně užívám! Proč?

  • nejím je každý den, tudíž jsou pro mě dejme tomu 1x-2x za týden vzácná

  • celkově jím pestře, dostatečně, snažím se tělu dodávat kvalitní potravu a vyvážená jídla

  • důležité je, co jím (děláte) po většinu času

  • jsem psychicky v pohodě (alespoň co se týče jídla, haha ) a vím, že když si takhle jednou za čas dopřeju, tak že uspokojím určité chutě, a pak se zpět těším do svého režimu

  • ...a mohla bych pokračovat dále!

Pochopila jsem, že není absolutně možné, aby po jednom takovém jídlu člověk přibral...Stejně tak, jak po 1 "dobrém" jídle nezhubneme.. Chci, aby jste si uvědomili, že dát si hamburger není zlo. Dát si dort není zlo. Dát si pizzu je naprosto v pořádku (když říkám pizzu, myslím opravdu pizzu, ne pizzu z květáku nebo brokolice). Jsme lidi a je to v pořádku.

Lidé stále řeší takové věci, jako co jíst na snídani? co jíst na večeři? zabije mě to obarvené pečivo? není to moc brambor? můžu si dát kousek čokolády aniž bych přibrala? Low carb? Jaké cvičení je to nejlepší na břicho, stehna, nohy? PROSÍM, TAKHLE NE!

Snažte se více řešit vaši stravu (nebo cvičení) jako celek. Zase tu napíšu krásné přirovnání- jak se staráte o své auto či bydlení? Tankujete do auta pouze palivo nebo je i umýváte, vysáváte, tankujete do něj, udržujete ho? Kdžy uklízíte byt, tak umýváte jen kuchyň? Nebo uklidíte koupelnu, obývák, vysajete, vytřete?.. Je to velký rozdíl..Aby nám něco "vydrželo, "sloužilo" je potřeba se o to starat celkově, ne jen jednostranně. To přesně platí i u starání se o nás, naše tělo. Nestačí mít vyladěnou večeři, či snídani. Nestačí jíst vkuse zdravě a odepírat si vše, na co máme chuť. Je potřeba jíst kvalitně, pestře, sem tam uspokojit své chutě a dát si něco úplně mimo režim, dostatečně spát, snažit se nebýt ve stresu a tak dále.

Tohle je dlouhodobá cesta. A k tomu se vás právě snažím vést. Takže pokud si teď nějaký fanatik zdravého stravování od rána do večera, klepe na čelo a říká si, Proboha jak sem může dát fotku hamburgu s hranolkama? Tolik tuku!tolik sacahridů!uáá už jen při pohledu na tu fotku umírám , tak se velice omlouvám! Ale právě tyhle neřesti, které víte, že si i v rámci jídelníčku můžete dát, spoustu z vás posunulo kupředu a drží na té cestě.

Striktní diety, koktejly, pilulky, čaje..proč? Většině lidí to stejně jen huntuje tělo, zpomalí metabolismus a když najednou zpět a začnou konečně něco jíst, tak se jim kila stejně vrátí zpět. A tak se ptám- opravdu není lepší dostatečně jíst pestrou stravu, nehladovět, cítit se dobře..Sem tam si dát pivo, burgr, pizzu, užít si bez výčitek oslavu a vrátit se další den zpět do režimu? Já myslím že ano!


A pro ty, co ještě neznají pravidlo 80/20, které právě zahrnuje nějaké "dobroty" přikládám níže vysvětlení: Co znamená pravidlo 80/20? 80 %- jíš zdravě, kvalitní potraviny 20/%- neřesti (záměrně nepíšu "nezdravé" potraviny, protože NEEXISTUJE NEZDRAVÁ POTRAVINA, ALE MNOŽSTVÍ!!!)- pro každého představuje slovo neřest něco jiného. Pro někoho je to pizza, hamburger, pro jiného dortík apod. Takhle to praktikuji, takhle mi to vyhovuje a možná to pomůže i vám. Tohle pravidlo může být pro mnohé z vás osovobozujícím. Drastickým sebeomezováním a přehnanou sebekontrolou se akorát více stresujeme. Ve skrytu duše myslíme na čokoládu, donut nebo pořádný steak, ale protože hubneme, žádná čokoláda ani steak nepřichází v úvahu! Dříve nebo později, třeba po týdnu dodržování salátové diety můůže dojít k tomu, že se urveme ze řetězu a sníme vše, co se nám dostane pod ruku, a pak si to vyčítáme a nenávidíme se. --->TOHLE NENÍ CESTA...A nezní to ani nijak udržitelně, že? Když na to máte chuť, využijte pravidla, dejte si to. Ale bez výčitek. Výčitky vám akorát způsobí stres a stres začnete zajídat čokoládou a brambůrkama apod. A pak z pravidla 80/20 bude 20/80 ... Pravidlo 80/20 není žádná kratkodobá dieta. Naopak- může vám zůstat už na celý život nebo může být také jakýmsi vodítkem k lepšímu zdraví. Zároveň vás však nijak extrémně neomezuje. Skončí depky a panika před oslavou, večeří v restauraci nebo vánočními svátky. Během týdne nebo o víkendu si bez výčitek můžeme dopřát oblíbené jídlo a nemusíme mít pocit, že tu pizzu prostě musíme jít vycvičit! A nebo se potrestat další den hladovkou...

181 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

SEBELÁSKA

bottom of page