- Monika
ACH, TA PROKLETÁ VÁHA!
**ACH, TA PROKLETÁ VÁHA!....... Pořád se stresujete číslem na váze? Stoupáte na ni každý den a vaše nálada se odvíjí od toho čísla, co vám ukáže? Jeden den máte o půl kila méně, druhý den o kilo více? Co kdybych vám řekla je to je absolutně normální. Cítili byste se líp? :)...
Zamysleli jste se někdy nad tím, koho vlastně vaše váha zajímá? To číslo nevypovídá o tom, co máte za sebou a nedefinuje vás. Nehledě na to, že každý máme jiný typ postavy, genetiku, předpoklady, obsah vody v těle, poměr tuků a svalů.. Neporovnávejme se s ostatními.
Samozřejmě, že příliš vysoké číslo na váze je rizikovější, zejména pro naše zdraví. To samé platí o příliš nízkém čísle na váze ( u někoho může způsobit až ztrátu menstruace). Rozhodně tímto povídáním nenabádám, abyste všeho nechali, nacpali se mi prasknutí a šli k TV, protože vážit 150 kg je v pořádku, Věžníková to psala! Vše to chce jen zdravý rozum! A nedělat to primárně jen pro váhu.
Zkuste se více věnovat sami sobě, psychické pohodě, mějte dostatek pohybu, kvalitního jídla, spánku. Poslouchejte své tělo.. Je v pořádku vynechat cvičení, stejně tak jako vyrazit na celodenní túru.Nestoupejte každý den na váhu, to prokleté číslo je ovlivněno několika faktory, takže každodenní vážení je nesmysl a to číslo o ničem nevypovídá.
Často se mi stává, že se pustíte do jídelníčku, změníte své stravovací návyky, začnete cvičit. Říkáte, že se cítíte plní energie, nejste unavení a cítíte se dobře. Ve finále ale zapomenete tady na ty všechny prvotní pozitiva a vaše nadšení vám totálně zhaní číslo na váze.
"Moni, co dělám špatně? Včera jsem měla 65 kg a dneska 65,7kg! Co s tím"
"Mám dole 5 cm přes břicho, 7 cm přes zadek, cítím se dobře, ale váha je pořád stejná! Co mám dělat, je potřeba nějak upravit jídelníček?" Toto jsou opravdu velice časté dotazy. A já se ptám PROČ. Zkuste se zeptat sami sebe:
proč když se cítíte dobře, jdou dolů cm, máte více energie vás tak moc ovlivní nějaké číslo
zda má opravdu váha právo na to určovat vaši náladu
Číslo na váze je ovlivňováno mnoha faktory. A věřte nebo ne, kolísání váhy je úplně normální. Může je ovlivňovat například to, že jste snědli kořeněné/solené jídlo, jídlo bohaté na sacharidy. a to, že jídla moc nedosolujete, to nevadí. Nezapomeňte, že sůl se skrývá i v potravinách, jako: pečivo, šunka sýr, fast foodu, konzervované potraviny. Lehce se tak přesáhne denní doporučený příjem soli.
Dále i menstruace či cvičení váhu může krátkodobě ovlivnit. Naprostá většina žen pozoruje nárůst na váze před a během menstruace. Váha v tomto období může ukazovat i o 4 kg více. Toto zadržování vody je způsobeno ženskými hormony – estradiolem a progesteronem. Mimo to mají vliv i na emoce a chutě na sladké.
Také některé léky mohou způsobit přírůstek na váze a to kvůli zadržování vody v těle, zvýšení chuti k jídlu nebo změnám v metabolismu živin. Patří sem léky, například antidepresiva.
Pokud i přesto vám na váze velice záleží, doporučuji vážit se třeba 1x za měsíc VŽDY ZA STEJNÝCH PODMÍNEK. Ideálně nalačno. Je fajn kromě sledování hmotnosti sledovat i měnící se tělesné obvody, případně i poměr svalů a tuků.
A na závěr, VÁHA JE JEN ČÍSLO, KTERÉ NEVYPOVÍDÁ NIC O TOM, JACÍ JSME A JAKÉ MÁME HODNOTY. NEMĚLA BY ANI OVLIVŇOVAT TO, JAK SE CÍTÍME A JAKOU MÁME NÁLADU!
